Zadzwoń do nas:+48 (85) 732-47-91
 

Biografia

Profesor Barbara Kudrycka z domu Stelmaszyńska urodziła się w roku 1956 w Kolnie. Deputowana do Parlamentu Europejskiego w latach 2004-2007 oraz  Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie Donalda Tuska w latach 2007-2013. 

Działalność naukowa

z1

W pracy badawczej specjalizuje się w prawie administracyjnym i nauce administracji publicznej.

W roku 1978 została magistrem administracji na Wydziale Administracyjno-Ekonomicznym białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1985 zdobyła stopień doktora nauk prawnych (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego), zaś w 1995 – stopień doktora habilitowanego Prawa Administracyjnego i Administracji Publicznej w UW. W 2003 roku uzyskała nominację Prezydenta RP na profesora  Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji Publicznej.

Była stypendystką  German Marshall Fund, British Council, NATO i Fundacji  Batorego  pracując  m.in. w  School of Public Policy, University of  Birmingham (GB)  i Case Western Reserve University (USA).

W latach 2002-2005 kierowała katedrą Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, a od 2002 do 2006 r. także Zakładem Nauki Administracji Publicznej w tej katedrze. Była promotorem siedmiu doktoratów oraz kilkuset prac magisterskich.

W pracy naukowej zajmowała się  reformami administracji publicznej, przeciwdziałaniem korupcji,  służbą cywilną, etyką w administracji publicznej. Autorka pięciu książek, ponad 70 artykułów naukowych i wielu ekspertyz, uczestniczka licznych międzynarodowych konferencji naukowych.

W latach 1998 -2007 była rektorem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku. Na jej kadencję przypada najintensywniejszy rozwój uczelni, liczba studentów wzrosła z 90 do ponad 5 tysięcy.

Jest członkiem wielu międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych zajmujących się  nauką administracji publicznej.  W  latach 2002-2009 była członkiem zarządu Europejskiej Grupy Administracji Publicznej (EGPA), a także członkiem zarządu Światowej Organizacji Szkół i Instytucji Administracji Publicznej (IIASIA).  W latach 2002-2004 była prezesem Stowarzyszenia Instytucji i Uczelni Administracji Publicznej Europy Centralnej i Wschodniej (NISPAcee). Była też  inicjatorem powołania oraz prezesem  Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Edukacji Administracji Publicznej (SEAP). W roku 2001, na podstawie kompetencji profesjonalnych, została powołana  do Komisji Ekspertów ds. Administracji Publicznej ONZ (ECOSOC) i pracowała w niej przez dwie kadencje do roku 2009.

Nagrody i Wyróżnienia

Za „indywidualny wkład w rozwój intelektualny współczesnego społeczeństwa” otrzymała w 2006 r. International Socrates Award przyznawaną przez St. John’s College, University of Cambridge.

W 2013 r.  została uhonorowana  nagrodą  O.P. Dwivedi  Award za „wkład w rozwój administracji publicznej i polityki publicznej w świecie”  przez  International Association of Schools and Institutes of Administration (IIASIA).

W 2011 r., pełniąc funkcję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymała nagrodę „PROstudencki autorytet w życiu publicznym” przyznawaną przez Parlament Studentów RP,  a w 2012 r. wyróżnienie Fundacji Rektorów Polskich  (FRP-ISW) za wyzwolenie energii środowiska akademickiego oraz  zmiany w  szkolnictwie wyższym . W tym samym roku uzyskała „Złote Klucze” Kuriera Porannego jako osobowość roku 2012.

Laureatka nagrody Serce za Serce przyznawanej przez stowarzyszenie MONAR oraz Złotego Pióra za działalność charytatywną i społeczną  przez stowarzyszenie Damy Radę.

Działalność publiczna

z2W czerwcu 2004 r. została wybrana na posła Parlamentu Europejskiego  startując z listy PO w okręgu obejmującym województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie. W PE była członkiem m.in. Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz delegacji do spraw stosunków z Białorusią. W PE koncentrowała się na sprawach związanych z wejściem do strefy Schengen  Polski i pozostałych, nowych państw członkowskich.  Była autorką 6 sprawozdań  w okresie od  20 lipca 2004 r. do 15 listopada 2007, gdy została powołana w skład pierwszego rządu Premiera Donalda Tuska.

Od 16 listopada 2007 roku do 27 listopada 2013 roku pełniła funkcję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w pierwszym (2007-2011) i  drugim  (2011-2015) rządzie Donalda Tuska. Kierując resortem nauki i szkolnictwa wyższego przez sześć lat dokonała ważnych systemowych reform w nauce i szkolnictwie wyższym.  Podjęła wiele inicjatyw wspierających rozwój badań i uczelni zbliżających system polski do europejskich standardów oraz otwierających nowe szanse dla studentów, doktorantów, młodych naukowców i wybitnej, doświadczonej kadry akademickiej.

W wyborach parlamentarnych 9. października 2011 r. zdobyła mandat posła do Sejmu RP z listy Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska RP, uzyskując najlepszy indywidualny wynik w okręgu wyborczym – ponad 41 tysięcy głosów.

Członek Transparency International Polska i Amnesty International.

Życie rodzinne

z4Mąż Leszek Kudrycki jest znanym adwokatem (są małżeństwem od 1978 r.), mama dwóch córek – Karoliny (ur. w 1981 r.) i Zuzanny (ur. w 1994 r.) Prywatnie gra w tenisa, jeździ na rowerze, lubi spacery.

 
 
 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij